Що таке стрес
Стрес – це природна реакція організму у відповідь на несприятливі ситуації, Вона починається з того, що мозок запускає посилене виділення гормонів. Унаслідок дії гормонів частіше б’ється серце, підвищується артеріальний тиск, пришвидшується дихання, напружуються м’язи. Організм без вашої свідомої участі переходить у стан «бойової готовності». Коли стресова ситуація минає, організм (в нормі) повертається до свого звичайного стану.
Корисний і шкідливий стрес
Стрес готує вас до зустрічі з важкими чи небезпечними обставинами. Завдяки стресовому стану ви здатні швидко реагувати і відповідно діяти. Отже, стрес може бути корисним. Помірний стрес допомагає досягти поставлених цілей, мобілізує під час іспиту, спортивної гри чи співбесіди з роботодавцем.
Однак тривалий, надмірний чи хронічний стрес шкідливий. Коли ваш організм постійно перебуває у стані «бойової готовності» або знову і знову мобілізує всі свої сили, це позначається на вашому фізичному і психічному здоров’ї. Ваша поведінка, зокрема поводження з іншими людьми, може змінитися. Під впливом хронічного стресу дехто починає зловживати палінням, спиртними напоями, медикаментами, наркотичними речовинами або потрапляє в полон інших шкідливих звичок. Стрес може довести до депресії, емоційного вигорання і навіть викликати думки про самогубство.
Звичайно, стрес не завжди призводить до негативних наслідків, але він може стати причиною різноманітних хвороб, Це пояснюється тим, що стрес, впливає практично на всі системи вашого організму.
Причини стресу
До групи психічних причин виникнення стресу відносяться:
-
професійна діяльність, пов’язана із підвищеною відповідальністю;
-
складні взаємини у сім’ї;
-
конфлікти, фобії, проблеми у спілкуванні, загрози різного характеру, труднорозв’язні проблеми, неблагополучні соціальні відносини у колективі;
-
нереалізовані потреби, занижена самооцінка, перфекціонізм;
-
зміна місця проживання чи роботи, монотонний вид діяльності, розлучення, смерть близької людини;
-
інформаційна перевантаженість;
-
відсутність відпочинку достатнього для відновлення психіки;
-
психоемоційна напруженість, спричинена ризиком, цейтнотом, підвищеним навантаженням, новизною ситуації чи її невизначеністю.
Наслідки тривалого стресу у чоловіків та жінок однакові – депресія та соматичні захворювання. Тому важливо своєчасно відзначити ознаки психофізичної напруги, виявити її причини та усунути.
Стрес у дітей
Нерідко як від загальних причин потерпають від стресу і діти. Когось цькують у школі, інші позбавлені сімейного тепла і турботи. Деякі діти стають жертвами фізичного, емоційного або сексуального насильства. Багато школярів дуже переживає через оцінки та екзамени. Ще один фактор стресу - розлучення батьків. Під впливом стресу чимало дітей страждає від нічних кошмарів, у них погіршується успішність, розвивається дипресія, вони замикаються в собі або нездатні панувати над своїми емоціями. Усім таким дітям потрібна негайна допомога.
Ознаки стресу
Тривалий вплив стресового фактора викликає серйозну напругу всього організму, що помітно погіршує загальний настрій та самопочуття людини.
Часті симптоми стресу, що розвивається:
-
М’язова напруга в ділянці голови, шиї, плечей, спини.
-
Підвищена тривожність.
-
Дратівливість із найменшого приводу.
-
Знижена працездатність.
-
Пригніченість, апатія.
-
Порушення сну.
-
Розсіяність, погіршення пам’яті та здатність до концентрації уваги, уповільнення темпу розумових процесів.
-
Хронічна втома, песимізм, бажання дистанціюватися від соціуму.
-
Головний біль, нез’ясовний біль у грудях.
Нерідко людина набуває нав’язливої звички, наприклад, покусувати губи, обертати шиєю, поправляти волосся. Його починають турбувати болі в області шлунку, прискорене серцебиття, свербіж шкіри або інші негативні прояви.
Стрес, це не вирок; усвідомлення негативних наслідків, вчасно вжиті заходи як то звернення по допомогу до фахівців будуть в нагоді вашому здоров’ю!